Hermits in the Heart of the Hungarian Kingdom

Hermits in the Heart of the Hungarian Kingdom
8 081 Ft |
Ár |
Series Minor No. 41
Budapest, Archaeolingua, 2018
Puhakötés | Paper book, 23.5 × 16.5 cm
184 oldal, színes és fekete-fehér illusztrációkkal | 184 pages with colored and grayscale images
ISBN 978-615-5766-09-1
Leírás
Az egyetlen, magyar alapítású szerzetesrend középkori története mindig is sokakat érdeklő témának számított, ám mindeddig hiányzott egy olyan átfogó munka, amely a szerzetesrend és a magyar történelem szempontjából egyaránt kiemelkedő fontosságú területet, a középkori Pilist vizsgálta. Ez a történeti táj nemcsak a rend kialakulásában volt jelentős, hanem a középkori Magyar Királyság legfontosabb uralkodói központjai is körülötte helyezkedtek el, szoros kapcsolatban a pálos kolostorokkal.
A kötet a pálos kutatások eredményeinek legújabb összefoglalását adja, azonban nem csak az általános következtetések levonása volt fő célja, hanem egy kiemelkedően fontos terület, a pilisi történeti táj egyediségének a feltárása is. A történeti táj összetettségének értelmezése, azaz a kutatásban egyre nagyobb szerepet kapó tájrégészeti módszer, közelebbről annak egyik iránya, a kolostori tájkutatás jelenti a munka kiindulópontját, erősítve ezzel a pálos és általában véve módszer hazai (és Kárpát-medencei) létjogosultságát.
A Pilis, amely a középkori Magyar Királyság szívében (a korabeli latin szövegekben medium regni) elhelyezkedő királyi erdőterület volt, mind a mai napig számos legendával, misztikus figyelemmel kísért része hazánknak. Ennek egyik oka, hogy ezt a tájat a legfontosabb egyházi és királyi központok veszik körül. A pálos hagyomány szerint a rend Boldog Özséb vezetésével történt megalapítása a pilisi Szent Kereszt kolostorhoz (ma Kesztölc-Klastrompuszta) köthető: a kötet tehát a magyar pálos rend hagyomány szerinti bölcsőjéről, illetve annak közvetlen közelében lévő Szent Lélek (ma Pilisszentlélek) és Szent László (ma Pilisszentlászló) kolostorokról, valamint a Magyar Királyság egyik központi területéről és ezek összefüggéseiről is szól.
Mindemellett erős hangsúly esik a legújabb régészeti-térinformatikai kutatási módszerekre és értelmezési rendszerekre is. A kolostori táj szempontjából leginkább malmokra, halastavakra, utakra, szántókra és szőlőkre vonatkozó adatok kerültek összefoglalásra, de ez korántsem jelenti azt, hogy más típusú információ ne volna része a kolostortáj bemutatásának. A pálosok esetében a remeteség szimbólumaiként ismert „elemek”, a barlangok és patakok feltérképezése és értelmezése is kiemelt feladat volt, de főleg a vízgazdálkodás nyomai azok, amelyek megtalálására nagy az esély még ma is. Ebből a szempontból a Pilis ember által viszonylag csekély mértékben bolygatott erdőségei, a mai nemzeti park részei különösen sok lehetőséget tartogatnak.
![]() |
|
1067 Budapest, Teréz krt. 13. |
|
|
Rólunk
Az Archaeolingua Alapítvány és Kiadó több, mint 25 éve foglalkozik régészeti, nyelvészeti, történettudományi és örökségvédelmi tárgyú publikációk és publikációsorozatok létrehozásával.
Könyvkiadás
Mind önálló kiadványok, mind szakmai sorozatok közlésével foglalkozunk, elsősorban régészeti, nyelvészeti és kulturális örökség témában.
A webshop használata
Kapcsolat
Archaeolingua Alapítvány
Hivatalos cím: 1067 Budapest, Teréz krt. 13. II. em.
Ha szeretné felkeresni kiadónkat ezen a címen, kérjük, előtte telefonon vagy e-mailben egyeztessen velünk, hogy biztosan legyen valaki az irodában!
Tel./Fax: +36-1-375-8939
Email: info@archaeolingua.hu